Výbehové deky pre koňa

Nepremokavé a zateplené deky pre koňa aj so systémom Clip In - pripevnenie zateplenia je veľmi jednoduché a prispôsobené rôznym teplotám. Pri výbere je dôležitá hrúbka, veľkosť a strih.

Najpredávanejšie

36 položiek celkom
Výbehová deka Waldhausen ECONOMIC 420D" - 0g
+ ďalšie
8002764/125
vybehova deka do dazda shetty
+ ďalšie
80043064-070

Čo to znamená, keď je deka pre koňa nepremokavá?

Pri konských prikrývkach sa zásadne rozlišuje medzi vodeodolnými a nepremokavými. Pri vodeodolných dekách je materiál tak pevne tkaný, že je ťažké preniknúť cez neho, čo znamená, že kôň zostane na chvíľu chránený pred premoknutím, aj keď prší. Nepremokavé prikrývky pre kone sú naopak pre vodu nepriepustné. Vonkajšie prikrývky používajú ako vonkajší materiál polyester alebo nylon, ktorý je na zadnej strane potiahnutý membránou. Túto membránu si možno predstaviť ako fóliu umiestnenú cez ňu, ktorá zabraňuje prenikaniu vody.

Aký je vodný stĺpec konskej deky?

S nepremokavosťou konskej deky úzko súvisí aj pojem vodného stĺpca. Tu uvedené informácie v milimetroch popisujú tesnosť prikrývky – obzvlášť dôležité pre majiteľa koňa, napríklad ak je jeho kôň vystavený poveternostným vplyvom po mnoho hodín. Pre vodný stĺpec sa rozlišujú tieto hodnoty:

  • Štandard: 2000 – 3000 mm vodného stĺpca
  • Profesionálne: 3000 – 6000 mm vodného stĺpca
  • Extrémne: 6000 – 10000 mm vodného stĺpca

V prípade štandardného vodného stĺpca to znamená, že na tkaninu možno po dobu 24 hodín položiť potrubie naplnené 3 metrami vody, kým voda kvapká cez strop. Čím vyšší je vodný stĺpec konskej prikrývky, tým dlhšie zostane kôň v suchu aj pri dlhotrvajúcom alebo silnom daždi.

Čo znamená priedušnosť vo vonkajšej deke?

Priedušnosť sa vzťahuje na transport vlhkosti zvnútra von z konskej prikrývky. Zodpovedajúce hodnoty k tomu zvyčajne nájdete na prikrývke. Ako však treba rozumieť napríklad 3 000 g/m2 do 24 hodín? Takáto informácia naznačuje, že cez konskú deku unikne za 24 hodín 3 000 g vodnej pary, teda 3 litre na meter štvorcový. Aj tu sú rôzne hodnoty, v rozmedzí od 2 000 do 8 000 g. Za priedušnú outdoor deku sa považuje už od hodnoty 3000g - v zásade platí, že čím je hodnota vyššia, tým je deka priedušnejšia.

Čo je to ripstop tkanina?

Okrem vodotesnosti je pri dekách pre kone obzvlášť dôležitá odolnosť proti roztrhnutiu. A tu prichádza na rad ripstop tkanina. Ripstop označuje tkaniny, ktoré sú tkané špeciálnou technikou, a preto sú obzvlášť odolné proti roztrhnutiu. Pri tomto type väzby sa do tkaniny dodatočne integrujú hrubšie nite v intervaloch 5 až 20 mm. Tak vzniká známa „štruktúra kalkulačky“ mnohých konských prikrývok. Tieto tkané hrubšie nite zabraňujú ďalšiemu roztrhnutiu látky v prípade roztrhnutia.

Užitočné informácie : Okrem tkania dodatočných nití na zaistenie odolnosti proti roztrhnutiu existujú aj iné typy tkania, ako napríklad Oxfordská metóda. Používa sa na stajňové a výbehové deky. Materiál a väzba by sa nemali zamieňať. Kým ripstop a Oxford sú väzbami konskej prikrývky, napríklad polyester označuje materiál, z ktorého je látka utkaná.

Široký výber
Široký výběr
Odborné poradenstvo
a profesionálny prístup
Krása aj technika
Krása aj technika
Ponúkame elegantnú módu
a profesionálne vybavenie
Sme nadšenci
Sme nadšenci
Sami milujeme kone a preto sa
snažíme priniesť to najlepšie
Krásny darček
Krásny darček
Ku každej objednávke nad 100€
dostanete úžitkovú pozornosť